Skip to content

8509 1st AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1911

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Sep 30, 1998

Property Information

Block385
Lot38
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page73

Building Details

Building Class17
Description1S-F-R
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,668
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$310,000
67%
Improvement Value:$153,800
33%
Total Assessment$463,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,103+7.3%
2024$7,551+13.3%
2023$6,667+2.1%
2022$6,529+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 5350, Page 217

Property Built

Built

Year Built: 1911