Skip to content

706 82nd StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1911

Last Sale Date
Jun 17, 2022

Property Information

Block387
Lot41
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page73

Building Details

Building Class47
Description2S-B-O
Dwellings3
ZoningR1
Sq Footage3,334
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$330,000
45%
Improvement Value:$396,700
55%
Total Assessment$726,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,695+7.3%
2024$11,831-8.7%
2023$12,953+2.1%
2022$12,685+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1911