Skip to content

8611 3rd AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1911

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Dec 5, 2007

Property Information

Block389
Lot26
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page72

Building Details

Building Class47
Description2S-F-O
Dwellings3
ZoningR1
Sq Footage2,896
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$318,000
45%
Improvement Value:$388,500
55%
Total Assessment$706,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,343+7.3%
2024$11,502+12.4%
2023$10,231+2.1%
2022$10,020+0.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1911