Skip to content

908 82nd StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1911

Last Sale Date
Jun 17, 2022

Property Information

Block391
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page72

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-L
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,244
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$310,000
69%
Improvement Value:$139,300
31%
Total Assessment$449,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,599+7.6%
2024$7,065+3.4%
2023$6,832+2.2%
2022$6,686+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1911