Skip to content

8515 4th AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1931
Residential
Vacant

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Nov 30, 2015

Property Information

Block392
Lot36
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page72

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-L
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,413
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$294,500
64%
Improvement Value:$168,500
36%
Total Assessment$463,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,089+7.3%
2024$7,538-3.0%
2023$7,767+2.1%
2022$7,606+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

Sq Ft1,413DeedBook 9086, Page 694Recorded12/17/2015

Property Sale

Sale
$103,000

From:

To:

Sq Ft1,413DeedBook 8705, Page 291NU CodeEstate / executor (10)Recorded12/17/2009

Property Built

Built

Year Built: 1931