Skip to content

1137 89th St

North Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 20, 2020

Property Information

Block397
Lot31
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page67

Building Details

Building Class47
Description2S-A-L
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage2,276
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$299,200
54%
Improvement Value:$256,600
46%
Total Assessment$555,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,710+11.1%
2024$8,742+13.2%
2023$7,726+2.1%
2022$7,566+0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$432,500

From:

To:

Sq Ft2,276DeedBook 9476, Page 805Recorded3/5/2020

Property Sale

Sale
$189,000
DeedBook 5499, Page 55

Property Built

Built

Year Built: 1916