Skip to content

8508 Durham AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 21, 2021

Property Information

Block361
Lot61
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page63

Building Details

Building Class47
Description2S-F-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage2,280
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$275,000
48%
Improvement Value:$298,900
52%
Total Assessment$573,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,026+7.3%
2024$9,343+3.7%
2023$9,008+2.1%
2022$8,822+0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$415,000

From:

To:

Sq Ft2,280DeedBook 8849, Page 460Recorded5/17/2012

Property Sale

Sale
$125,000

From:

To:

Sq Ft1,584DeedBook 8639, Page 671Recorded12/12/2008

Property Built

Built

Year Built: 1916