Skip to content

1109 88th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 1, 2014

Property Information

Block367
Lot32
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page63

Building Details

Building Class47
Description2S-B-O
Dwellings3
ZoningC1
Sq Footage2,250
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$287,000
42%
Improvement Value:$397,700
58%
Total Assessment$684,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,962+7.3%
2024$11,147+14.7%
2023$9,716+2.1%
2022$9,515+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 5476, Page 158

Property Built

Built

Year Built: 1916