Skip to content

1519 89th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Apr 21, 2016

Property Information

Block400
Lot29
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page66

Building Details

Building Class17
Description2S-F-O
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,776
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$275,000
58%
Improvement Value:$196,200
42%
Total Assessment$471,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,232+7.3%
2024$7,671-23.1%
2023$9,979+2.1%
2022$9,773+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

Sq Ft1,776DeedBook 9117, Page 482Recorded5/6/2016

Property Built

Built

Year Built: 1916