Skip to content

1507 89th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1951

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
May 12, 2021

Property Information

Block400
Lot23
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page66

Building Details

Building Class17
Description1S-F-F
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage900
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$325,000
62%
Improvement Value:$197,800
38%
Total Assessment$522,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,133+7.3%
2024$8,511+1.8%
2023$8,364+2.1%
2022$8,191+0.1%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

Sq Ft900DeedBook 9570, Page 149Recorded6/4/2021

Property Sale

Sale
$470,000

From:

To:

Sq Ft900DeedBook 7651, Page 160Recorded9/1/2005

Property Sale

SaleMulti
$175,000
DeedBook 5634, Page 335

Property Sale

SaleMulti
$159,900
DeedBook 5260, Page 187

Property Built

Built

Year Built: 1951