Skip to content

1521 89th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Aug 3, 2010

Property Information

Block400
Lot30
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page66

Building Details

Building Class47
Description2S-F-O
Dwellings3
ZoningR1
Sq Footage2,613
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$325,000
48%
Improvement Value:$354,100
52%
Total Assessment$679,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,864+7.3%
2024$11,056-0.9%
2023$11,156+2.1%
2022$10,925+0.1%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

Sq Ft2,613DeedBook 8747, Page 828NU CodeFamily (1)Recorded8/10/2010

Property Sale

Sale
$332,000

From:

To:

Sq Ft2,613DeedBook 8663, Page 624Recorded5/14/2009

Property Sale

Sale
$390,000

From:

To:

Sq Ft2,613DeedBook 7181, Page 102

Property Sale

SaleMulti
$180,000
DeedBook 5572, Page 30

Property Sale

SaleMulti
$180,000
DeedBook 5174, Page 52

Property Built

Built

Year Built: 1916