Skip to content

8920 Tonnelle AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$379,000
Last Sale Date
Feb 11, 2016

Property Information

Block401
Lot23
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page66

Building Details

Building Class17
Description1S-F-F
Dwellings1
ZoningC2
Sq Footage1,116
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$280,600
55%
Improvement Value:$233,800
45%
Total Assessment$514,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,987+7.3%
2024$8,374-8.5%
2023$9,148+2.1%
2022$8,959+0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$379,000

From:

To:

Sq Ft1,116DeedBook 9102, Page 735Recorded2/29/2016

Property Sale

SaleMulti
$95,000
DeedBook 5723, Page 50

Property Built

Built

Year Built: 1916