Skip to content

8201 3rd AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1946

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Jul 19, 2016

Property Information

Block390
Lot42
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page72

Building Details

Building Class17
Description1S-B-F
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,026
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$324,000
57%
Improvement Value:$240,000
43%
Total Assessment$564,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,853+7.3%
2024$9,182+4.7%
2023$8,768+2.1%
2022$8,587+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$415,000

From:

To:

Sq Ft1,026DeedBook 9136, Page 709Recorded8/5/2016

Property Built

Built

Year Built: 1946