Skip to content

9109 Columbia AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1961

Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
Aug 30, 2005

Property Information

Block403
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page66

Building Details

Building Class17
Description1S-F-R
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,002
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$299,000
56%
Improvement Value:$235,000
44%
Total Assessment$534,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,329+7.3%
2024$8,694+9.0%
2023$7,978+2.1%
2022$7,813+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$345,000

From:

To:

Sq Ft2,002DeedBook 7682, Page 335Recorded10/1/2005

Property Sale

SaleMulti
$160,000
DeedBook 5186, Page 349

Property Built

Built

Year Built: 1961