Skip to content

9119 Columbia AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1961

Last Sale Date
May 25, 1990

Property Information

Block403
Lot24
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page66

Building Details

Building Class47
Description2S-F-O
Dwellings3
ZoningR1
Sq Footage2,240
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$305,000
42%
Improvement Value:$415,800
58%
Total Assessment$720,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,592+7.3%
2024$11,735-0.3%
2023$11,770+2.1%
2022$11,527+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4293, Page 135

Property Built

Built

Year Built: 1961