Skip to content

9125 Newkirk AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1931

Last Sale Price
$242,000
Last Sale Date
Oct 11, 2005

Property Information

Block407
Lot29
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page66

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-O
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,890
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$302,500
59%
Improvement Value:$213,900
41%
Total Assessment$516,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,022+7.3%
2024$8,407+17.2%
2023$7,176+2.1%
2022$7,027+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$242,000

From:

To:

Sq Ft1,890DeedBook 7727, Page 102Recorded11/10/2005

Property Sale

Sale
$245,000

From:

To:

Sq Ft1,890DeedBook 7325, Page 217Recorded7/20/2004

Property Built

Built

Year Built: 1931