Skip to content

9118 Newkirk AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Feb 12, 2014

Property Information

Block408
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page67

Building Details

Building Class47
Description2S-AL-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage1,905
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$275,000
54%
Improvement Value:$229,600
46%
Total Assessment$504,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,565+7.5%
2024$7,965+11.1%
2023$7,172+2.2%
2022$7,018+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

Sq Ft1,905DeedBook 8958, Page 705Recorded2/26/2014

Property Built

Built

Year Built: 1916