Skip to content

9019 Durham AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1951

Last Sale Date
Jun 17, 2022

Property Information

Block409
Lot65
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page67

Building Details

Building Class17
Description1S-F-L
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,617
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$325,000
64%
Improvement Value:$183,000
36%
Total Assessment$508,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,875+7.3%
2024$8,270-1.7%
2023$8,417+2.1%
2022$8,243+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1951