Skip to content

1305 91st StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1956

Owner
---
Last Sale Price
$159,004
Last Sale Date
Jul 12, 2025

Property Information

Block409
Lot69
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page67

Building Details

Building Class17
Description1S-AL-R
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,200
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$325,000
65%
Improvement Value:$171,800
35%
Total Assessment$496,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,679+10.7%
2024$7,838-9.7%
2023$8,676+2.2%
2022$8,491+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$159,004
Sq Ft1,200DeedBook 9937, Page 608Recorded10/22/2025

Property Sale

Sale
$465,000

From:

To:

Sq Ft1,200DeedBook 9743, Page 745Recorded5/1/2023

Property Built

Built

Year Built: 1956