Skip to content

9001 Durham AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1956

Last Sale Price
$217,000
Last Sale Date
May 19, 1999

Property Information

Block409
Lot57
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page67

Building Details

Building Class47
Description2S-F-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage2,376
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$275,000
42%
Improvement Value:$379,100
58%
Total Assessment$654,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,427+7.3%
2024$10,649-4.1%
2023$11,109+2.1%
2022$10,879+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$217,000
DeedBook 5506, Page 252

Property Built

Built

Year Built: 1956