Skip to content

1309 91st StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1956

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Jun 20, 2003

Property Information

Block409
Lot71
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page67

Building Details

Building Class17
Description2S-F-R
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,945
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$325,000
49%
Improvement Value:$337,500
51%
Total Assessment$662,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,574+7.3%
2024$10,786-5.5%
2023$11,413+2.1%
2022$11,177+0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

Sq Ft1,945DeedBook 7077, Page 105Recorded6/27/2003

Property Sale

SaleMulti
$238,000
DeedBook 5753, Page 263

Property Built

Built

Year Built: 1956