Skip to content

8915 Bergenwood Ave(Unit C0319)North Bergen, NJ 07047

Built 2001

Last Sale Price
$345,900
Last Sale Date
Aug 29, 2005

Property Information

Block413
Lot1
QualifierC0319
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page74

Building Details

Building Class39
Description2BR/2BA
Dwellings---
ZoningR1
Sq Footage1,404
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,000
23%
Improvement Value:$274,600
77%
Total Assessment$356,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,230+7.3%
2024$5,805-27.0%
2023$7,948+2.1%
2022$7,784-20.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$345,900

From:

To:

Sq Ft1,404DeedBook 7678, Page 210Recorded9/27/2005

Property Sale

Sale
$254,000

From:

To:

DeedBook 7148, Page 323Recorded10/8/2003

Property Sale

SaleMulti
$220,000
DeedBook 6000, Page 272

Property Built

Built

Year Built: 2001