Skip to content

8915 Bergenwood Ave(Unit C0202)North Bergen, NJ 07047

Built 2001

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Jul 8, 2022

Property Information

Block413
Lot1
QualifierC0202
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page74

Building Details

Building Class39
Description2BR/2BA
Dwellings---
ZoningR1
Sq Footage1,404
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,000
23%
Improvement Value:$274,600
77%
Total Assessment$356,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,230+7.3%
2024$5,805-34.3%
2023$8,838+2.1%
2022$8,655+0.1%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft1,404DeedBook 9691, Page 701Recorded8/23/2022

Property Sale

Sale
$201,000

From:

To:

Sq Ft1,404DeedBook 9092, Page 895Recorded1/19/2016

Property Sale

Sale
$345,000

From:

To:

Sq Ft1,404DeedBook 7671, Page 323Recorded9/21/2005

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

DeedBook 6031, Page 266NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded8/14/2002

Property Built

Built

Year Built: 2001