Skip to content

8915 Bergenwood Ave(Unit C0209)North Bergen, NJ 07047

Built 2001

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Jun 24, 2003

Property Information

Block413
Lot1
QualifierC0209
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page74

Building Details

Building Class39
Description2BR/2BA
Dwellings---
ZoningR1
Sq Footage1,348
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,100
23%
Improvement Value:$265,500
77%
Total Assessment$343,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,003+7.3%
2024$5,594-41.4%
2023$9,540+2.1%
2022$9,343+0.1%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$235,000
DeedBook 7131, Page 305

Property Sale

Sale
$210,000

From:

To:

DeedBook 6011, Page 291NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded7/3/2002

Property Built

Built

Year Built: 2001