Skip to content

8915 Bergenwood Ave(Unit C0311)North Bergen, NJ 07047

Built 2001

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Jan 9, 2018

Property Information

Block413
Lot1
QualifierC0311
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page74

Building Details

Building Class39
Description2BR/2BA
Dwellings---
ZoningR1
Sq Footage1,348
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,100
22%
Improvement Value:$275,400
78%
Total Assessment$353,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,176+7.3%
2024$5,755-46.2%
2023$10,699+2.1%
2022$10,478+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft1,348DeedBook 9276, Page 856Recorded1/26/2018

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

Sq Ft1,348DeedBook 7994, Page 344Recorded9/9/2006

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

Sq Ft1,348DeedBook 7295, Page 157Recorded6/4/2004

Property Sale

Sale
$215,000

From:

To:

Sq Ft1,348DeedBook 6031, Page 294NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded8/14/2002

Property Built

Built

Year Built: 2001