Skip to content

1207 91st StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$765,000
Last Sale Date
Nov 20, 2024

Property Information

Block413
Lot42
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page67

Building Details

Building Class17
Description2S-A-L
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,900
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$247,500
36%
Improvement Value:$438,300
64%
Total Assessment$685,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,654+65.3%
2024$5,840+3.4%
2023$5,648+2.1%
2022$5,531+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$765,000

From:

To:

Sq Ft1,900DeedBook 9879, Page 667NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded2/13/2025

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

Sq Ft1,020DeedBook 9749, Page 436Recorded5/30/2023

Property Built

Built

Year Built: 1916