Skip to content

9026 Fulton AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$595,000
Last Sale Date
Oct 18, 2022

Property Information

Block421
Lot90
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page88

Building Details

Building Class47
Description2S-B-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage2,276
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$314,000
52%
Improvement Value:$289,400
48%
Total Assessment$603,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,541+7.3%
2024$9,823-2.2%
2023$10,044+2.1%
2022$9,836+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$595,000

From:

To:

Sq Ft2,276DeedBook 9712, Page 217Recorded11/28/2022

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 5126, Page 200

Property Built

Built

Year Built: 1916