Skip to content

9020 Fulton AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$562,000
Last Sale Date
Feb 5, 2005

Property Information

Block421
Lot93
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page88

Building Details

Building Class47
Description2S-B-O
Dwellings3
ZoningR1
Sq Footage2,276
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$314,000
48%
Improvement Value:$336,900
52%
Total Assessment$650,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,371+7.3%
2024$10,597+9.2%
2023$9,704+2.1%
2022$9,504+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$562,000

From:

To:

Sq Ft2,276DeedBook 7462, Page 12

Property Built

Built

Year Built: 1916