Skip to content

9023 Barr PlNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Aug 10, 2018

Property Information

Block422
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page88

Building Details

Building Class47
Description2S-AL-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage2,604
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$341,100
51%
Improvement Value:$327,600
49%
Total Assessment$668,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,682+7.3%
2024$10,886-7.2%
2023$11,729+2.1%
2022$11,487+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$410,000

From:

To:

Sq Ft2,604DeedBook 9335, Page 937Recorded8/29/2018

Property Built

Built

Year Built: 1916