Skip to content

9044 Barr PlNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 3, 2019

Property Information

Block423
Lot25
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page88

Building Details

Building Class47
Description2S-B-O
Dwellings3
ZoningR1
Sq Footage2,070
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$328,600
45%
Improvement Value:$402,400
55%
Total Assessment$731,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,771+7.3%
2024$11,901+1.8%
2023$11,694+2.1%
2022$11,453+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

Sq Ft2,070DeedBook 9082, Page 506NU CodeEstate / executor (10)Recorded11/24/2015

Property Built

Built

Year Built: 1916