Skip to content

129 Hillcrest PlNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 16, 2019

Property Information

Block426
Lot38
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page87

Building Details

Building Class17
Description2S-B-O
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,021
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$282,000
55%
Improvement Value:$228,000
45%
Total Assessment$510,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,910+7.3%
2024$8,303+9.0%
2023$7,621+2.1%
2022$7,463+0.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1916