Skip to content

42 Woodcliff AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1946

Last Sale Price
$405,000
Last Sale Date
Nov 6, 2020

Property Information

Block426
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page87

Building Details

Building Class17
Description1S-B-X
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,412
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$295,800
60%
Improvement Value:$200,900
40%
Total Assessment$496,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,677+7.3%
2024$8,086-12.0%
2023$9,189+0.0%
2022$9,189+79.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$405,000
DeedBook 9570, Page 806

Property Built

Built

Year Built: 1946