Skip to content

34 Woodcliff AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1946

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Feb 27, 2009

Property Information

Block426
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page87

Building Details

Building Class17
Description1S-B-X
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,540
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$281,500
59%
Improvement Value:$195,600
41%
Total Assessment$477,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,335+7.3%
2024$7,767-21.6%
2023$9,903+2.1%
2022$9,699+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

Sq Ft1,540DeedBook 8654, Page 95Recorded3/16/2009

Property Sale

Sale
$136,000

From:

To:

Sq Ft1,540DeedBook 8569, Page 287Recorded7/23/2008

Property Built

Built

Year Built: 1946