Skip to content

32 Woodcliff Ave(Unit C0203)North Bergen, NJ 07047

Built 1920

Last Sale Price
$179,000
Last Sale Date
Jan 10, 2006

Property Information

Block426
Lot17
QualifierC0203
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page94

Building Details

Building Class37
Description1BR/1BA
Dwellings---
ZoningR1
Sq Footage550
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,700
58%
Improvement Value:$70,800
42%
Total Assessment$170,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,979+7.3%
2024$2,776-13.8%
2023$3,219+2.1%
2022$3,153+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$179,000
DeedBook 7797, Page 182

Property Built

Built

Year Built: 1920