Skip to content

125 Hillcrest PlNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$790,000
Last Sale Date
Nov 4, 2020

Property Information

Block426
Lot41
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page87

Building Details

Building Class47
Description2S-AL-O
Dwellings3
ZoningR1
Sq Footage2,970
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$278,600
38%
Improvement Value:$446,200
62%
Total Assessment$724,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,662+7.3%
2024$11,800-3.2%
2023$12,192+2.1%
2022$11,940+0.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$790,000

From:

To:

Sq Ft2,970DeedBook 9533, Page 752Recorded2/2/2021

Property Sale

Sale
$330,000

From:

To:

Sq Ft1,518DeedBook 8172, Page 241Recorded4/2/2007

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

Sq Ft1,518DeedBook 7679, Page 321Recorded9/28/2005

Property Built

Built

Year Built: 1916