Skip to content

131 Marks PlNorth Bergen, NJ 07047

Built 2001

Last Sale Price
$569,000
Last Sale Date
Aug 12, 2005

Property Information

Block428
Lot77
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page87

Building Details

Building Class18
Description2S-B-O
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,332
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$272,600
45%
Improvement Value:$337,900
55%
Total Assessment$610,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,665+7.3%
2024$9,939-18.9%
2023$12,250+2.1%
2022$11,997+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$569,000

From:

To:

Sq Ft2,332DeedBook 7696, Page 105Recorded10/15/2005

Property Sale

Sale
$515,000

From:

To:

Sq Ft2,332DeedBook 7243, Page 125Recorded3/12/2004

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 5740, Page 37