Skip to content

8125 River Rd(Unit C0604)North Bergen, NJ 07047

Built 2005

Last Sale Price
$725,000
Last Sale Date
Jun 28, 2019

Property Information

Block437
Lot1.05
QualifierC0604
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class39
Description3BR/4BA
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage2,161
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$245,100
33%
Improvement Value:$497,300
67%
Total Assessment$742,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,970+7.3%
2024$12,086-16.7%
2023$14,510+2.1%
2022$14,210+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$725,000
DeedBook 9416, Page 56

Property Built

Built

Year Built: 2005