Skip to content

7855 Blvd East(Unit C1803)North Bergen, NJ 07047

Built 1975

Last Sale Price
$720,000
Last Sale Date
Mar 23, 2023

Property Information

Block315
Lot6
QualifierC1803
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page90

Building Details

Building Class39
Description3BR/3BA-VIEW
Dwellings---
ZoningR1
Sq Footage2,127
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$291,400
37%
Improvement Value:$500,500
63%
Total Assessment$791,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,835+13.7%
2024$12,164-5.0%
2023$12,801+2.1%
2022$12,536+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$720,000

From:

To:

Sq Ft2,127DeedBook 9743, Page 548Recorded4/28/2023

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 5731, Page 320

Property Built

Built

Year Built: 1975