Skip to content

7700 River RdNorth Bergen, NJ 07047

Built 1969
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 27, 2012

Property Information

Block438.01
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page91

Building Details

Building Class---
Description1S-CB-I
Dwellings1
ZoningP1
Sq Footage20,102
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,000,000
19%
Improvement Value:$4,265,500
81%
Total Assessment$5,265,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$91,988+7.3%
2024$85,722+12.7%
2023$76,089+2.1%
2022$74,516+0.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1969