Skip to content

7400 River Rd

North Bergen, NJ 07047

Built 2006

Last Sale Price
$580,000
Last Sale Date
Nov 30, 2022

Property Information

Block438
Lot1.01
QualifierC0417
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page84

Building Details

Building Class39
Description3BR/3BA VIEW.60
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,383
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,000
30%
Improvement Value:$425,000
70%
Total Assessment$605,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,569-2.0%
2024$10,787-35.7%
2023$16,786+2.1%
2022$16,439+0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$580,000

From:

To:

Sq Ft1,383DeedBook 9717, Page 296Recorded12/22/2022

Property Sale

Sale
$659,000

From:

To:

Sq Ft1,383DeedBook 8728, Page 914NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded5/4/2010

Property Built

Built

Year Built: 2006