Skip to content

7400 River Rd

North Bergen, NJ 07047

Built 2006

Last Sale Price
$539,000
Last Sale Date
May 25, 2022

Property Information

Block438
Lot1.01
QualifierC0449
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page84

Building Details

Building Class39
Description2BR/2BA VIEW.0
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,383
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,000
40%
Improvement Value:$265,000
60%
Total Assessment$445,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,774+7.3%
2024$7,245-42.8%
2023$12,672+2.1%
2022$12,410+0.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$539,000

From:

To:

Sq Ft1,383DeedBook 9697, Page 859Recorded9/21/2022

Property Sale

Sale
$405,000

From:

To:

Sq Ft1,383DeedBook 9072, Page 886Recorded10/21/2015

Property Sale

Sale
$619,917

From:

To:

Sq Ft1,383DeedBook 8502, Page 55NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded5/5/2008

Property Built

Built

Year Built: 2006