Skip to content

8100 River Rd(Unit C0619)North Bergen, NJ 07047

Built 2007

Last Sale Price
$1,055,000
Last Sale Date
Sep 3, 2021

Property Information

Block438
Lot12
QualifierC0619
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page84

Building Details

Building Class19
Description2BR/2BA-VIEW
Dwellings1
ZoningP1
Sq Footage1,834
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$264,200
27%
Improvement Value:$714,700
73%
Total Assessment$978,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,101+7.3%
2024$15,936-39.9%
2023$26,497+2.1%
2022$25,949+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$1,055,000

From:

To:

Sq Ft1,834DeedBook 9606, Page 977Recorded10/15/2021

Property Sale

Sale
$1,345,000
DeedBook 8499, Page 337

Property Built

Built

Year Built: 2007