Skip to content

8100 River Rd(Unit C1101)North Bergen, NJ 07047

Built 2007

Owner
---
Last Sale Price
$1,375,000
Last Sale Date
Sep 10, 2025

Property Information

Block438
Lot12
QualifierC1101
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page84

Building Details

Building Class19
Description3BR/3BA-VIEW
Dwellings1
ZoningP1
Sq Footage1,966
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$283,300
23%
Improvement Value:$928,100
77%
Total Assessment$1,211,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,163+7.3%
2024$19,722-22.5%
2023$25,449+2.1%
2022$24,923+0.1%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$1,375,000
Sq Ft1,966DeedBook 9931, Page 906Recorded9/23/2025

Property Sale

Sale
$1,285,000

From:

To:

Sq Ft1,966DeedBook 9599, Page 568Recorded9/21/2021

Property Sale

Sale
$998,000

From:

To:

Sq Ft1,966DeedBook 9001, Page 812Recorded10/22/2014

Property Sale

SaleMulti
$999,000
DeedBook 8725, Page 258

Property Built

Built

Year Built: 2007