Skip to content

11b Riverview CirNorth Bergen, NJ 07047

Built 1983

Last Sale Price
$387,500
Last Sale Date
May 8, 2000

Property Information

Block438
Lot14
QualifierC1102
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page91

Building Details

Building Class37
Description2BR/2BA
Dwellings---
ZoningP1
Sq Footage1,986
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,000
33%
Improvement Value:$304,600
67%
Total Assessment$454,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,942+7.3%
2024$7,401-28.2%
2023$10,301-21.8%
2022$13,172+0.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$387,500
DeedBook 5632, Page 230

Property Built

Built

Year Built: 1983