Skip to content

2531 Kennedy BlvdNorth Bergen, NJ 07047

Built 1915
Apartment

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 5, 2023

Property Information

Block50
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class---
Description3S-B-A
Dwellings11
ZoningC1
Sq Footage---
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$287,200
20%
Improvement Value:$1,179,300
80%
Total Assessment$1,466,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,620-4.8%
2024$26,922+37.3%
2023$19,608+2.1%
2022$19,202+0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,350,000

From:

To:

DeedBook 9772, Page 993Recorded9/22/2023

Property Sale

SaleMulti
$98,600
DeedBook 5117, Page 119

Property Built

Built

Year Built: 1915