Skip to content

1110 23rd StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Feb 2, 2016

Property Information

Block50
Lot136
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page12

Building Details

Building Class47
Description2S-F-O
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage1,896
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$226,700
39%
Improvement Value:$351,400
61%
Total Assessment$578,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,099+7.3%
2024$9,411+45.0%
2023$6,491+2.1%
2022$6,357+0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

Sq Ft1,896DeedBook 9098, Page 886Recorded2/11/2016

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 4808, Page 19

Property Built

Built

Year Built: 1916