Skip to content

2401 Kennedy BlvdNorth Bergen, NJ 07047

Built 1920
Industrial

Last Sale Price
$4,850,000
Last Sale Date
Oct 11, 2002

Property Information

Block50
Lot38
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page12

Building Details

Building Class---
Description1S-B-A
Dwellings1
ZoningC1
Sq Footage12,895
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$148,800
3%
Improvement Value:$4,780,900
97%
Total Assessment$4,929,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$86,122+7.3%
2024$80,256+152.5%
2023$31,788+2.1%
2022$31,130+0.1%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$4,850,000
DeedBook 7002, Page 48

Property Built

Built

Year Built: 1920