Skip to content

1215 27th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Date
Jan 26, 1990

Property Information

Block52
Lot85
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class47
Description2S-F-O
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage2,248
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$198,700
36%
Improvement Value:$349,400
64%
Total Assessment$548,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,575+7.3%
2024$8,923+8.0%
2023$8,264+2.1%
2022$8,094+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4249, Page 263

Property Built

Built

Year Built: 1916