Skip to content

805 Liberty AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1941

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Nov 16, 2015

Property Information

Block5
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class45
Description1S-AL-R
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage840
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$213,800
66%
Improvement Value:$110,200
34%
Total Assessment$324,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,660+7.3%
2024$5,275+40.6%
2023$3,752+2.1%
2022$3,674+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$215,000

From:

To:

Sq Ft840DeedBook 9083, Page 183Recorded12/1/2015

Property Sale

Sale
$127,000

From:

To:

Sq Ft840DeedBook 9024, Page 695Recorded3/2/2015

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 4867, Page 200

Property Built

Built

Year Built: 1941