Skip to content

1005 Liberty AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Oct 14, 2004

Property Information

Block6
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class17
Description1S-F-O
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage910
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$213,800
73%
Improvement Value:$80,500
27%
Total Assessment$294,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,141+7.3%
2024$4,791+16.9%
2023$4,097+2.1%
2022$4,012+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

Sq Ft910DeedBook 74300, Page 263Recorded1/3/2005

Property Built

Built

Year Built: 1916